Kako odrediti cilj i uživati na putu do njegovog ostvarenja?
“Odbijaj da stagniraš! Zona komfora ugrožava potencijalno izvrsne živote. Kada se uzdigneš do novih nivoa uspeha, nastavi dalje.”
– Robin Šarma
Da li ste se ikada zapitali kakav bi bio vaš život bez ciljeva? Kakav bi bio najobičniji dan lišen bilo kakvog plana i namere?
Isprazan, zar ne? Baš kao u rečima Robina Šarme, bez ciljeva i želje za unapređivanjem bismo stagnirali, tapkali u mestu i mi i naš život i, na kraju krajeva, celo čovečanstvo.
Sada zamislite da u prošlosti nije bilo naučnika koji su celu planetu zadužili svojim dostignućima i ostavili sve one civilizacijske vrednosti; sve ono u čijim blagodetima danas svakodnevno uživamo. Teško je zamisliti 21. vek bez moderne tehnologije, tehnike i robotike, zar ne?
Ništa od toga ne bi postojalo u materijalnom svetu da svi ti naučnici nisu svoje zamisli iz glave, sprovodili u dela, da nisu imali jasno definisan i zacrtan cilj za svaki svoj pronalazak.
Njihov primer može se preslikati na živote svakoga od nas. Možda svojim ciljem nećemo promeniti čovečanstvo, ali ćemo, na mikro planu, postići mnogo.
Ostvarenje cilja neretko je dug i mukotrpan proces, ali ukoliko nam je on jasno definisan i uvek pred očima sve je dosta lakše.
Mnogi imaju pogrešnu percepciju ciljeva.
Naprimer, osoba koja ima za cilj da dobije bolji (viši) položaj u firmi i veću platu a neće da unapredi svoje radne veštine i da se više trudi, u startu je napravila pogrešnu percepciju cilja.
Zašto?
Zato što ne želi da radi na sebi, a sa druge strane očekuje da joj napredak doslovno padne sa neba. Takve osobe umesto da u ciljevima vide šansu za napredak, posmatraju ih kao kamen oko vrata.
Zato su stalno nezadovoljni sobom i svojim životom, ljubomorni su na druge i na ono što su drugi postigli. Odbijaju da priznaju sebi da nikome ništa nije palo sa neba i da iza svakog uspeha stoji rad i trud kojima je prethodilo definisanje ciljeva.
Ovo je klopka u koju se danas lako upada i iz koje se teško izlazi. Baš zato smo odabrali da pišemo o ovako važnoj temi. Šaljemo vam poruku da su ciljevi smernice u životu, motivacija i šansa, a ne omča oko vrata.
"Kako da odredim svoj cilj?"
"Kako da uživam u samom putu do ostvarenja?"
Ovo su dve nedoumice sa kojima se svako od nas suoči na samom startu. I dobro je što je tako. Da nije te iskre radoznalosti i neizvesnosti u svakom čoveku, sve bi gubilo smisao i bilo bi lišeno užitka.
“Sve što tražim već je u meni”, reči su Lujze Hej koje se mogu primeniti i u ovom slučaju. Odgovori i na ova pitanja već su tu, u nama. Cilj je individualna stvar. Zato treba zaviriti u sebe i otkriti ga.
Ipak, postoje i ultimativni recepti koji svakome mogu biti od pomoći. Pre svega, definišite jasne i specifične ciljeve koje želite postići. Nemojte se bojati da postavite hrabre ciljeve. Sami kreiramo svoje granice. Umesto da težimo najboljem, pristajemo na manje nego što zaslužujemo.
Poznate ličnosti poput Bil Gejsta sanjale su naizgled neostvarive i lude snove još kada su bili deca. U svojim snovima nisu postavljali granice, nego visoke ciljeve i ambicije.
Kada neko jasno vidi svoj cilj i na putu do njegovog ostvarivanja ne postavlja barijere, već je odradio pola posla.
Što se užitka u samom putu tiče, znajte da naša duša prepoznaje i raduje se onome što joj je blisko i što joj prija. Zato, kada ste istinski na pravom putu, vaša duša će cvetati, osetićete to.
Ništa vam neće biti teško, pratićete svoj razvoj i transformaciju. Naprosto, prepoznaćete put koji podstiče vaš razvoj i uživaćete u svakom koraku koji na tom putu napravite.
Zašto je korisno imati ciljeve?
Ciljevi su tu da nas pokrenu. Oni su akcija i reakcija na sve naše zamisli u glavi. Tu su da nam pomognu da meterijalizujemo sve što zamislimo. Svakim ostvarivanjem novog cilja sami sebi pokazujemo koliko smo napredovali i dokazujemo da uvek možemo, samo ako hoćemo.
To nam daje osećaj smisla i svrhe. Setite se momenta kada ste poslednji put ostvarili bilo koji zacrtani cilj. Šta ste osetili?
Sreću? Ispunjenost? Zadovoljstvo? Novu energiju? Nalet samopouzdanja i snage?
Sve to je emocionalna nagrada, hemijska rekcija našeg mozga i stimulans da postavljamo iznova nove ciljeve.
Pomoću ciljeva naš život postaje sadržajniji, naše iskustvo bogatije i naši snovi dobijaju šansu da se ostvare.
Važno je obratiti pažnju na to kako postavljamo ciljeve. Manifestujte, ali ne gubite kontakt sa realnošću. Uvek imajte na umu da su dobro zacrtani ciljevi pola puta do realizacije.
“Hoću da mi do sutra milion evra “sleti” na bankovni račun, da me znaju širom sveta i da uživam u najluksuznijim putovanjima.” Ovakav cilj nije u potpunosti neostvariv, ali je pomalo nerealan zar ne? Naročito ukoliko osoba trenutno ne preduzima apsolutno ništa da se takav cilj ostvari.
Ukoliko postavite trenutno nadrealan cilj, šta ćete dobiti? Frustraciju i nezadovoljstvo. Nećete imati više želju da postavljate nove ciljeve. S druge strane, ne odričite se visokih ciljeva i znajte da je sve moguće. Ipak, sve zavisi od vas, vaše ambicije, truda, zalaganja i volje da nešto ostvarite.
Takođe, obraćanje pažnje na to kako postavljamo ciljeve zapravo nas približava njihovom ostvarenju i osećaju satisfakcije zbog onoga šta smo postigli.
Put ostvarivanja ciljeva nije uvek lak, ali je vredan jer vodi do boljeg i ispunjenijeg života.
Zato je ključno zapitati se “Odakle početi?”
Šema za pametno postavljanje ciljeva
Ova tzv. šema za pametno postavljanje ciljeva sastoji se od nekoliko koraka i zapravo je ključ pitanja “Odakle početi?”.
Odgovor je uvek ispočetka, a ovo su najvažnije smernice:
1. Odlučite
Pre svega razmislite šta želite da radite ili na čemu želite da radite. Izaberite nešto u čemu uživate i u čemu pronalazite sebe. Neka to bude mali ili veliki cilj. Mada, ukoliko dugo niste radili na sebi u ostvarivanju svojih želja i ambicija, krenite od malih koraka. Ostvarivanjem malih dobićete motivaciju za postavljanjem sve većih i većih ciljeva.
2. Zapišite
Zapisivanje ciljeva povećava šansu da im ostanemo dosledni, odnosno da ih se pridržavamo, Zapišite i i vremenski okvir do kada biste želeli da ih ostvarite. Opišite svoj cilj određenim terminima i zapitajte se šta ćete osećati kada sve to postignete. Vizualizujte ostvarenje i satisfakciju zbog uspeha.
Takođe, važno je da zapišete ono što želite a ne ono što ne želite.
Umesto “Ne želim više da radim slabo plaćen posao” zapišite “Želim da radim dobro plaćen posao”.
3. Ispričajte nekome nešto o cilju koji ste postavili
Ovaj korak može povećati šansu da zartani cilj brže ostvarite. Recite to nekoj bliskoj osobi od koje ćete dobiti podršku i motivaciju da istrajete na putu. Možete se sa tom osobom dogovoriti, da jednom nedeljno, uživo ili preko telefona pričate na temu vašeg cilja, o tome šta ste do sad uradili i šta sledeće planirate. Ovo će vas dodatno pogurati da ne odlažete, već da budete odgovorni prema sebi i uradite zadate korake.
4. Isplanirajte prvi korak
Drevna kineska poslovica kaže da putovanje od 1.000 milja počinje prvim korakom. Planiranje prvog koraka će vam pomoći da počnete. Ukoliko ne možete sami jer ne znate kako da nešto započnete, proverite Gugl. Sigurno je već neko pretraživao ili pisao o onome u šta se i vi sada upuštate. Naprimer, ako želite da naučite novi jezik ukucajte “kako da naučim italijanski” i već će se naći neka korisna informacija za vas.
Nakon prvog, isplanirajte svaki sledeći. To će vam olakšati da držite fokus na cilju.
5. Istrajte na putu do cilja
Peti korak je ujedno i najteži. On donosi najzahtevniji ispit pred kojim mnogi pokleknu.
Istrajati na putu znači biti strpljiv, biti spreman na to da će proteći određeno vreme pre nego što stignemo do svog odredišta.
Istrajati znači biti uporan, marljiv i disciplinovan.
Budite spremni da grešite i kroz taj proces učite. Zatražite pomoć od drugih ljudi i budite otvoreni za sugestije.
Imajte na umu da je put do cilja put tokom kojeg ćete učiti, napredovati i razvijati se; upoznavati sebe, svoje vrline i mane.
Ukoliko se vaša volja pokoleba i počnete da razmišljate o odustajanju, setite se zašto ste počeli. Zapitajte se: “Zašto sam sve ovo započeo/la? Kako sam stigao/la dovde? Šta me motivisalo i inspirisalo da istrajem sve ovo vreme?”
Postavljanje tih pitanja pomoći će vam da se osvrnete na pređeni put i da se podsetite odakle ste počeli i dokle ste došli. Tada će vam se pred očima stvoriti sav trud koji ste uložili i svi oni trenuci u kojima ste dokazali sebi da ste jači i izdržljiviji nego što ste mislili na početku puta. Ne potcenjujte sebe. Ponekad čovek mora da prođe mukotrpan i izazovan put do cilja kako bi se podsetio koliko zapravo može, samo ako dovoljno veruje u sebe.
Kada god dođete do ove faze – na korak do zacrtanog cilja, setite se reči jednog od najpoznatijih psihijatara Skota Peka:
,,Disciplina je osnovno oruđe za rešavanje životnih problema. Bez discipline ne možemo ništa rešiti.
Uz određenu dozu discipline možemo rešiti određene probleme.
Sa potpunom disciplinom možemo rešiti sve probleme.’’
6. Proslavite
Kada savladate sve prethodne korake i ostvarite zacrtano, proslavite. I sa drugima, ali najpre sami sa sobom. Zahvalite onima koji su vam pomogli, ali zahvalite i sebi što ste verovali, trudili se i niste odustali ma koliko bilo izazovno. Razmislite o svemu što ste naučili na tom putu. Prepustite se osećaju uspeha. A onda započnite novi krug, sa nekim novim ciljevima.
Verujte mi, ukoliko zacrtate cilj koji je u skladu sa vašom ličnošću, u skladu sa vašim istinskim JA, sigurno ćete ga ostvariti jer ste motivisani iznutra, bez spoljašnjeg uticaja.
Ciljevi koje želite da ostvarite zbog drugih, zbog roditelja, muža, okruženja u koje hoćete da se uklopite iako ne delite iste vrednosti, na kraju nećete ostvariti iz prostog razloga – to nisu vaši ciljevi. To nije ono što vi zapravo želite za sebe u životu.
Čak i ako ih ostvarite naćete osećati sreću i zadovoljstvo, jer niste ispunili ono što vaša duša i srce žele. Zato, kada sledeći put sednete da porazgovarate sa sobom u nameri da odredite cilj na kojem ćete raditi, pokušajte da osetite emociju u sebi. Zažmurite, stavite ruke na srce, udahnite par puta duboko, povežite se sa sobom i pitajte sebe: Da li je cilj koji želite stvarno vaš? Da li taj cilj želite i osećate u sebi? Obratite pažnju šta vam vaše telo govori. Da li osećate uzbuđenje, motivaciju, sreću? Možda leptiriće u stomaku kao kada se zaljubite?
Zapamtite, vi sebi treba da budete najbolji prijatelj. Onaj koji sluša, savetuje i podržava. Zato uvek pitajte sebe, jer ćete jedino tako dobiti najiskreniji odgovor.
I samo još jednom da naglasim – cilj mora biti realan i u skladu sa vama, u skladu sa onim što vi suštinski jeste.
Svaki dan ispunjavamo zadatke koji nas vode do zacrtanih ciljeva, ali ako svakoga dana nismo svesni svog života, na način da u njemu uživamo i osećamo sve ono lepo što nam se desi, mi onda ne živimo život već preživljavamo.
Zaustavite začarani krug. Odlučite. Definišite. Krenite. Korak po korak. I koliko god korak/pomak bio mali znajte da se sve računa i svaki je jednako važan.
“Sa ciljem pred očima, i najsporiji napreduju, brže, nego oni najbrži bez koji su bez cilja.”
– Gete