Sreća se ne čeka — ona se bira. Napravite joj mesto u svom danu
Mnogo puta sam sebi, u najrazličitijim trenucima dana, izgovorila: “Ne tražim mnogo, zar ne? Samo da budem srećna.” Nekad dok me kafa ujutru pokušava razbuditi (uz slab učinak), nekad dok vozim i razmišljam o svemu i ničemu, a nekad u onim trenucima kad me život pritisne sa svih strana i samo me gleda — pa se gledamo međusobno, kao da očekujemo da će ovaj drugi prvi da popusti.
Kao da ona ne zavisi od mene već će je kurir doneti gotovu, upakovanu, taman po mojoj meri, onako veliku, kakvu zaslužujem.
Zvuči jednostavno, iskreno, razumno. Ali što više razmišljam o njoj, sve mi više liči na malu, lepo upakovanu zamku. Jer iza te rečenice često se skriva nešto drugo — ideja da je sreća nešto što dolazi kasnije. Posle. Kad sredim ovo. Kad završim ono. Kad retrogradni Merkur završi šta god da trenutno radi. Ili kad komšija prestane da renovira stan koji, ruku na srce, renovira već tri meseca — i ne nazire se kraj.
Jer uglavnom tako zamišljamo sreću, kao onaj zadnji nivo u video igrici. Moraš prvo da pređeš sve prepreke, da pokupiš sve zvezdice, da rešiš sve nivoe, i tek onda — hop! — otključa se „srećan život“. Kao bonus nivo. Kao poklon paket za trud.
A u međuvremenu, dok sve to prelazimo, dok trčimo da stignemo sve, da dokažemo, da popravimo, da ne zaostanemo, prođe dan. Prođe nedelja. Prođe godina. I ne primetimo da se taj život dešava — sada. Ne kasnije. Ne kad „klikne sve“. Ne kad napokon pronađemo onaj savršeni blender koji može da usitni i bademe i da reši egzistencijalnu krizu. Nego baš sad. U ovome što živimo, osećamo, ignorišemo, požurujemo.
Današnji dan nije generalna proba. Nema tu: „Hajde da se još malo pripremim, pa ću onda stvarno da živim.“ Neće neko zazvoniti na vrata i reći: „Poštovana, počinje vaš pravi život. Izvolite ovaj divan buket cveća i novu verziju vas bez stresa.“
Neće. Ovo je to.
Život se računa čak i kad smo pomalo izgubljeni. Računa se i utorkom kad nam se oči ne otvore do treće kafe. I sredom kad u frižideru ima samo senf i pola limuna, a mi ne znamo gde nam je glava, a gde planovi. I računa se čak i kada umesto da uživamo u suboti veče, sedimo i skrolujemo tuđe živote, uz tiho: „Ja bih trebala da budem… srećnija?“
Problem je, čini mi se, što smo naučeni da sreća mora da bude spektakl. Da mora da dođe s fanfarama, konfetama u pozadini, dok mi trčimo niz plažu sa savršenom frizurom koja prkosi svim zakonima fizike. I onda, kada se to ne desi — mi razmišljamo šta nije u redu. Jer gde su naše konfete?
Ali sreća, u stvarnosti, dolazi u sitnicama. U nečemu što možda čak ne bismo ni pomenuli nekome, jer… pa, nije „ništa posebno“.
A upravo to „ništa posebno“ najčešće jeste — sve.
To je onaj trenutak kada plaćate račun na pumpi, a neko u redu ispred vas napravi šalu, i vi se nasmejete zajedno. I ništa se veliko nije desilo. Ali ste se na momenat osetili kao deo sveta. Kao da ste tačno tu gde treba. I to je to. Nema ovacija. Ponekad je to “zadovoljstvo” dođe iz neočekivanih izvora a oboji ceo vaš dan.
I što je najvažnije — ne morate prvo da postanete bolja verzija sebe, da se transformišete, da počistite sve neuredne misli, da naučite francuski i počnete da volite jutarnje vežbe. Možete biti baš ovakvi kakvi jeste. Malo umorni, malo zbunjeni, i od planiranih obaveza samo ste pola završili, a vi kažete: „Ovaj dan mi je drag.“ I to je to. I to je — mnogo.
Možda bi trebali da definišete šta za vas znači biti srećan.
Sreća ne znači isto za svakoga. Ako danas pitate sebe i komšiju sa trećeg sprata šta je za njih sreća, dobićete dve potpuno različite slike. Komšiji je to možda nova slavina koja ne curi. Vama — mirno jutro bez stresa. Nekom trećem — ručak sa prijateljicom, beba koja je spavala celu noć ili činjenica da je internet proradio bez da se restartuje ruter.
Čak i mi sami kroz vreme menjamo odgovor. Ono što nas je radovalo kao decu (sendvič u školskoj torbi, nova epizoda crtaća, sveže izbrisan beton za crtanje) danas je zamenjeno drugim stvarima — ali suština ostaje: osećaj smisla, mira i zaovoljstva.
I tu leži ključ: nema univerzalne definicije sreće. Svako od nas ima svoju verziju. Neki čak imaju i verziju pre i posle treninga, ili zavisno od dana u nedelji.
Sreća se, zapravo, ne čeka — ona se bira.
Zvuči kao floskula, ali nije. Sreća vam neće upasti u inbox kad ste dovoljno produktivni. Niti će se pojaviti u kutiji sa poklonima, sa etiketom „Čestitamo, zaslužili ste!“
Ona je često stvar izbora — i treninga.
Dr. Sonja Ljubomirski, istaknuti profesor psihologije na Univerzitetu Kalifornija, Rivesajd, i autor knjiga “Kako do sreće” i “Mitovi o sreći” koja se godinama bavi naukom o sreći, objašnjava da otprilike 50% naše sreće određuje genetika (hvala, rodbino), 10% zavisi od okolnosti (što znači da novi kauč i veća plata nisu trajna sreća, već kratkotrajan “boost”), a čak 40% — zavisi od nas.
To je onaj deo gde stvari postaju ozbiljne ali i zabavne. Jer znači da imamo ogroman procenat kontrole. To je kao da vam neko kaže: „Evo ti sastojci, a ti po želji doteraj ukus.“ A mi često stojimo pored šporeta gledamo u sastojke i čekamo da se čorba sama skuva.
Ljubomirski kaže da se sreća gradi kroz namerno izabrane aktivnosti. To ne znači da svaki dan moramo da se smejemo dok seckamo crni luk. (Ali ako možete — bravo, to je već nivo majstora.) To znači da radimo male stvari koje nas podsećaju da život ima smisla i kad nije sve idealno. Da biramo da budemo prisutni u svakom danu. Da se trudimo da primetimo ono što je dobro — čak i kad dan ne počne dobro.
I da, slažem se, to nije uvek lako. Ja sam, recimo, morala da uvežbam sreću. Baš kao trbušnjake. Ista stvar. Malo boli na početku. Malo bude teško. Bilo je i odustajanja. Ali posle nekog vremena — ide. Bolje razmišljaš. Brže se vratiš sebi. Duže ostaneš u miru. Naučiš da budeš svesniji sadašnjeg trenutka, da više ceniš i budeš zahvalniji i da uvek i u svemu tražiš dobro.
Jer da budemo realni — većina nas zamišlja da će sreća doći kao posledica. Kad rešimo stvari. Kad stignemo negde. Kad nas neko pohvali. Kad Instagram kaže da vredimo. I čekamo… i čekamo…
Kako je to Dr. Martin Seligman, u svojoj knjizi The Pursuit of Happiness inspirativno rekao: “Ne čekaj da sreća pronađe tebe; izađi i stvori je za sebe.”
Jer istina je: ne postoji savršen dan za sreću. To može biti bilo koji dan, i svaki dan. Ali dan u kom jedino možemo aktivno da učestvujemo je današnji. Sa svim svojim manama. Sa zgužvanim rasporedom. Sa pomalo otopljenim sladoledom i predugim sastankom. I ako u njemu pronađete barem jedan trenutak mira, zahvalnosti, osmeha ili tišine — možda ste već srećni. Samo niste na taj način posmatrali sreću.
Ako je sreća izbor — šta onda tačno možemo da uradimo?
Zvuči jednostavno kad se tako kaže. Kao: „Od danas, biram sreću.“ Gotovo kao da naručujete espreso: „Jedan osmeh, bez šećera, molim.“ Ali istina je da, iako izbor postoji, taj proces podrazumeva vežbu. I mnogo svakodnevnih odluka koje, iako sitne, imaju ozbiljan efekat.
Zamislite samo ovo: prosečna osoba donese oko 35.000 odluka dnevno. I meni je zvučalo neverovatno. Ali kada uključite sve — od toga šta ćete obući, šta ćete doručkovati, da li ćete odgovoriti odmah na poruku ili za 6 sati, da li ćete preslušati još jednu epizodu podkasta umesto da spavate — jasno je da smo mi zapravo jedna neprekidna fabrika mikro-odluka.
I sve te sitnice utiču na naš osećaj blagostanja. Ne svaka ponaosob, naravno. Ali njihov zbir. Njihov ton. Njihova namera.
Zato, umesto da čekamo da sreća padne sa neba kao gotova torta (ili makar muffini), možda je vreme da preuzmemo tu famoznu „odgovornost za sopstvenu sreću“ ili bar da promešamo sastojke.
Jedna od najefikasnijih metoda?
1. Mindfulness. Svesna prisutnost. Zvuči pomalo ezoterično, ali u praksi to je onaj trenutak kada zaista primetite kako vaša kafa miriše.
Svi znamo koliko je to teško kada vas još ujutru dočeka poplava notifikacija i osećaj da kasnite iako ste tek ustali. Upravo zato, vežbanje svesne prisutnosti — poznatije kao mindfulness — može biti pravi početak dana, i pravi korak ka dubljoj, stabilnijoj sreći.
Ne morate odmah paliti tamjan i sesti u položaj lotosa. Dovoljno je da odvojite 10 do 15 minuta odmah nakon buđenja i provedete ih u tišini. Dišete. Posmatrate misli bez da ih jurite. I pustite da dan krene sa vama — a ne protiv vas.
Nauka ima mnogo toga da kaže u prilog ovome: brojne studije su pokazale da redovno praktikovanje meditacije snižava nivo hormona stresa, smanjuje deo mozga zadužen za anksioznost, i pomaže da prestanemo da vrtimo jedne te iste misli iznova i iznova.
U prevodu? Manje panike, više mira. I manje „šta ako“, a više „ovde sam“. Što je odličan početak.
Drugi korak?
2. Zahvalnost. Slažem se, svi znamo — „budi zahvalan“ je rečenica koju sada nalazimo i na čarapama. Ali ono što malo ko kaže jeste da zahvalnost ne mora biti velika. Ne mora uključivati duboke misli o univerzumu i svrsi postojanja. Dovoljno je da zapišete: „Danas sam pojela odličan tost.“ Ili: „Kosa mi je konačno baš lepo stilizovana.“ Ili: „Uspela sam da se ne iznerviram oko bespotrebne gluposti.“
Jer te sitnice menjaju ugao gledanja. Umesto da stalno skeniramo dan tražeći šta nije valjalo, počinjemo da tražimo šta jeste. I vremenom — mozak počinje to da radi automatski.
Još jedan moćan alat?
3. Pozitivne misli. Zvuči kao kliše, ali nije. Nije ideja da se lažno smeškamo dok oko nas sve gori, već da treniramo sebe da, čak i kad nešto ne ide po planu, ne padnemo odmah u ponor „ništa nikad neće uspeti“. Na primer: zaboravili ste ključ od stana? Umesto da sebi kažete: „Bože, kako sam nesposoban/ana“, pokušajte sa: „Eto, danas treniram kreativno rešavanje problema.“ Humor pomaže. Uvek.
A kad smo kod humora,
4. Smeh i osmeh nisu luksuz, već alatka. Znate onu čuvenu: „Ponekad je osmeh uzrok radosti, a ponekad — posledica.“ Naučno je dokazano da čak i kada se nasmešimo na silu, telo to tumači kao signal: „E, nešto lepo se dešava!“ I počne da luči hormone zbog kojih se zaista osećamo bolje. Nije prevara — to je neurobiologija u službi optimizma.
I da ne zaboravimo ono što mnogi zanemare:
5. Odnosi. Povezanost sa drugim ljudima. Ne mora vas neko voditi na Bali da biste bili srećni (iako, ako neko nudi — nećemo odbiti). Dovoljno je da vam neko odgovori na poruku sa: „Živa sam, samo mi je mozak danas neupotrebljiv.“ I da se smejete zajedno. Jer veza, pa i ona digitalna, hrani dušu. Usamljenost nije samo tuga — ona doslovno utiče na zdravlje. I ne pomaže što, kad se osećamo loše, prvi impuls nam je da se povučemo.
Zato, ako se uhvatite kako radite „duhovnu hibernaciju“, možda je vreme da nekome pošaljete poruku. Ne mora biti ništa duboko. Dovoljno je: „Jesi živa?“ Čudo jedno šta se sve pokrene tim pitanjem.
Na kraju, nije poenta u tome da svaki dan bude savršen. Poenta je da mi odlučimo da ga ne prepustimo slučaju. Da ga ne živimo na automatskom pilotu, nego da bar na trenutke budemo budni. Prisutni. I svesni da, iako ne možemo sve da kontrolišemo, mnogo toga ipak možemo da biramo.
I ako se, danas, odlučimo da budemo srećni — makar u onom kratkom trenutku kad sunce obasja prostoriju i dan se učini lepšim nego što jeste — neka to bude dovoljno, za početak.
Zaključak
Možda sreća neće doći ni kada konačno uradite sve stavke sa to-do liste (što se, budimo iskreni, dešava otprilike nikad, osim ako ne varate i stavite „popij kafu“ samo da imate nešto dodatno da prekrižite).
Ali može da dođe kao rezultat odluke kada ustanete iz kreveta i kažete: „Danas biram da dam šansu ovom danu.“ I ako taj dan ne uspe — pa dobro. Sutra je novi trening.
A ako vam danas ništa ne ide, i samo ste uspeli da uparite čarape i ne odgovorite pasivno-agresivno na mejl — i to se računa.
Zato, sledeći put kad vam dođe da uzdahnete i kažete sebi: „Samo želim da budem srećna“, probajte sebi da šapnete: „I možda već jesam — samo nisam stigla da primetim.“
Ali se onda potrudite da primetite. I kada ste usred haosa, a vaš dan liči na spisak neodgovorenih mejlova i presušenu biljku na prozoru. Jer mnogo zavisi od toga kako posmatrate svet oko sebe. Možda ti trenuci nisu veliki. Možda nisu “Insta-worthy.” Ali ako su vam doneli radost, mir ili zadovoljstvo — čestitamo—upravo ste pronašli sreću—Ne zato što smo vam mi rekli već zato što ste je prepoznali sami.
Izvori:
Lyubomirsky, S. (2007). The how of happiness: A scientific approach to getting the life you want. Penguin Press. https://psycnet.apa.org/record/2008-05086-000
https://www.bookey.app/quote-book/the-pursuit-of-happiness#don’t-wait-f-9
https://www.happiness.com/magazine/personal-growth/happiness-is-a-choice/
https://go.roberts.edu/leadingedge/the-great-choices-of-strategic-leaders